چراغی که خاموش شد .....

در نیم روز بیستم اردیبهشت ماه ۱۳۷۳، هنگامی که گرمای هستی بخش خورشید به همه نويد زنده بودن می داد چراغی در آسمان فرهنگ و هنر کلکسیونری ایران خاموش شد و به سردی گرایید.

آری نوین فرح بخش بزرگ ، پدر تمبر ایران، دیده از جهان فرو بست و به عالم باقی شتافت.

مرحوم حاج حسین نوین فرح بخش، این اسطوره تاریخ ارزش های کلکسیونری کشور ما که هفتاد سال عمر با عزت و پر بار خود را در راه پیش برد هدف فرهنگی خویش در آشنا کردن آحاد مردم، به ویژه جوانان در گرد آوری مجموعه تمبر ایران که نمایانگر بارزی از رویدادهای تاریخی و مروری بر جریان های سیاسی کشور است کوشید و تا جایی پیش رفت که توانست آن را به بسیاری از کشورها بشناساند و تقدیرنامه ها و مدال هایی به ارمغان بیاورد و حتی مورد تفقد و قدردانی مسئولین مملکت و بسیاری از دوستداران قرار بگیرد .

بیوگرافی آن سعید فقيد، به طوری که در شرح و حال خودش آورده است به قرار زیر خلاصه می گردد.

در سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در خانواده ای متوسط تولد یافت، هنوز ده سالش نشده بود که پدر را از دست داد به حكم تقدیر، سرپرستیش همراه با برادر بزرگتر به عمویش سپرده شد.

مادرش او را نزد مذاهب باشی برای فراگیری کار تذهیب گذاشت و بدین ترتیب به کار تذهيب قباله های عقد و طراحی نقشه های قالی مشغول شد.

 

اولین محلی را که برای کار اجاره كرد و در آن مشغول شد کارگاهی بود در ابتدای بازار بزازها ، نزدیک سبزه میدان .

در آن محل شخص دیگری هم سرگرم خرید و فروش تمبرهای باطله بود که در واقع ممارست و پشتکار آن مرد بود که موجبات علاقمندی و گرایش های آن مرحوم را به تمبر فراهم نمود که از این زمان به جمع آوری و تهیه کلکسیون شخصی پرداخت .

بعدها کارگاه خود را به خیابان مولوی شرقی معروف به خیابان اسماعیل بزاز نزدیک میدان مولوی جنب داروخانه ای که برادرش در آن مشغول کار بود انتقال داد . در این محل به کار نقاشی و ملیله دوزی روی پارچه ها و لباس زنانه پرداخت.

در سال ۱۳۰۵، یک سال بعد از ازدواج هنگامی که اولین فرزندش متولد شد، به رشت سفر نمود و در آنجا بود که نخستین قدم تجارت تمبر را با خرید تعدادی از تمبرهای میرزا کوچک خان جنگلی به قیمت هرعدد یک قران (یک ریال) و پرداخت ۱۰ دینار کمسیون برای هر قطعه به واسطه برداشت.

در مراجعت به تهران، آن ها را به میرزا اسماعیل خان خلخالی، تمبر فروش آن زمان که در بازار كنار خندق مغازه داشت به قیمت نازل و تعدادی دیگر هم از تمبرهای محمد علي شاه و مظفرالدینشاه باطل شده را هم که خریده بود از قرار هر یک صد عدد ۱۲ شاهی می فروشد.

در همان سال بود که خرید و فروش تمبر را به طور رسمی و به عنوان یک شغل شروع کرد. ولی از آنجا که مردم هنوز از اهمیت کار آگاه نبودند و مشتری چندانی مراجعه نمی کرد و در آمد حاصله تکافوی مخارج یومیه را نمی کرد لاجرم به کار نقاشی و طراحی نقشه های قالی هم می پرداخت.

از سال ۱۳۰۸ به خیابان شاهپور - پائين تر از میدان حسن آباد، محل فعلی پارک شهر ، فروشگاهی دایر می کند ، فعالیت خود را در زمینه کار تمبر توسعه می دهد .

در این محل بود که با بهره جوئی ازامکانات محدود آن زمان توانست با افراد و موسسه ها مهمی که به کار معاملات تمبر در خارج از کشور اشتغال داشتند از طریق مکاتبات ارتباط برقرار نموده و در داخل با کلکسیونرهای تمبر ، چون مرحوم حکیم الملک، حاج حسین آقا ملک ، مرحوم مودب میر فخرائی مرحوم هدایت الله اسکندری و و و ...

و ضمنا با فروشندگان تمبر آن زمان چون زین العابدین ، سید عبدالرحیم کاشانی مرحوم نو بهار مراوده و داد و ستد تمبرهای اصیل ایران را که ریشه در فرهنگ کهن ما دارد آغاز نماید. بعدها به منظور رفاه حال مشتریان محل کار خود را به خیابان ناصر خسرو مقابل مدرسه دارلفنون که مرکز علم و دانش و اشاعه فرهنگ نوین بود منتقل نموده و رضایت مشتریان را به طرز مطلوبی جلب نماید.

در سال ۱۳۱۹مغازه کوچک دیگری هم در خیابان استانبول، اول تیمچه گوهر داير نمود و چون کار تمبر به تدریج با گرفت و علاقمندان فزونی یافتند در سال ۱۳۲۹ مبادرت به برگزاری نمایشگاه تمبرهای اصیل ایران در خیابان لاله زار، پاساژ سینا کرد .

 

 

 


هم زمان با هدف گسترش فعالیت جمع آوری تمبر در بین عموم و آشنا ساختن مردم با این سرگرمی سالم و مفید

با همکاری و همگامی تنی چند از کلکسیونرها ، چون مرحوم ادوارد ژوزف و آقای محمود مصاحب ، به انتشار مجله تمبرهمت گماشت و سپس برای ارائه سرویس بهتر به علاقمندان، به خصوص جوانان و دانشجویان به محل نسبتا وسیع تری در خیابان لاله زار، مقابل مسجد بزرگ لاله زار استقرار يافت و تا پایان عمر در آنجا ماند و همه مساعی خود را مصروف شناساندن و تشويق دوستداران به جمع آوری تمبر نمود.

در سال ۱۳۳۷ انتشار آلبوم و اوراق مصور را به منظور نگهداری تمبرهای ایران به طور مطمئن تری، به زبان های فارسی و انگلیسی با برداشت کلی از کارهای مشابه در کشورهای خارج پی ریخت که بسیار ارزنده و مورد استقبال فراوان قرارگرفت

در سال ۱۳۱۵ شمسی آلبوم مخصوص نگهداری تمبر را به دو زبان فارسی و فرانسه منتشر نموده بود و در سال ۱۳۳۷ مجددا به سبک و روش جدید و با استفاده از نوعی پلاستیک مخصوص که در کشور آلمان تهیه می شد آلبوم های مصور را در دسترس عامه قرارداد.

 

۳ - دفتر پست موریس یکی از تمبرهای
کمیاب دنیا ، این تمبر را خانم فرماندار برای استفاده کارت دعوت شب نشینی سفارش داده بود .

۲ - چشم گاو یکی از سه تمبر که و از طرف دولت برزیل در سال ۱۸۴۳ منتشر شد .

۱ - پنی سیاه اولین تمبر دنیا در تاریخ ۶ می ۰ ۱۸۴ میلادی از طرف ادره پست انگلستان منتشر شد

۶ - ميسيونری در سال ۸۵۳ میلادی در
جزیره هاوائی منتشر شد. به علت استفاده انحصاری گروه میسیونری به اين نام خوانده شد .

۵ - اولین تمبر رنگی به وسیله سال ۱۸۴۷ میلادی دولت شهربازل سويس و در سال ۱۸۴۵ منتشر شد.

۴ -اولین تمبرهای آمریکا با تصاویر
بنجامین فرانکلین ، رئیس پست و ژرژ واشنگتن رئیس جمهوراول آمريكا

 

نوشته محمدرضا هاشمی : کارشناس ارتباطات اجتما عی

تمبر بازی

هشت یا نه ساله بودم که پدرم طبقه دوم مغازه اش را به شخصی که خود را سید عطر چی تبریزی معرفی می کرد سپرد. وی در آنجا به کار تولید عطر ، اودکلن، لاک ناخن ، و شیر پاک کن می پرداخت .

بعدها فهمیدم ایشان تولیدات خود را با استفاده از الکل، آب جوش، روغن وازلین، اسانس های مختلف انواع پودر رنگ و جوهر، پودر بچه، شمع و پارافین جامد، استون و فیلم های باطله سینما تهیه می کرد.

او ساخته های خود را در شیشه ها و قوطی های خالی کرم و عطر و اودکلن پر می کرد و از بر چسب های متفرقه به عنوان مارک استفاده می کرد و تولیدات خود را اغلب به آرایشگاه ها می فروخت .

وی به من که مرا با هوش و زرنگ دریافته بود، ماموریت داد که در سر راه خود، هر آنچه را که شبیه بر چسب باشد جمع آوری کنم و به وی بسپارم، او در مقابل ده شاهی و گاه یک ریال به من پاداش می داد.

در میان بر چسب ها و تصاویر کوچکی که در خیابان و يا جوی آب می جستم، برخی به کار وی نمی آمد که وی اکثر آنها را تمبر می نامید و می گفت : این تمبرها مربوط به کشورهای خارج است که بر روی پاکت نامه ، به ایران رسیده است.

البته من خودم تمبرهایی را که عکس شاه بر روی آن بود و در ایران به مصرف می رسید می شناختم و آنها را برای خود نگاه می داشتم و بر روی برگ کاغذ شیارهایی به وجود می آوردم و گوشه آن تمبرها را از شیار رد - می کردم و تمبرها را بر روی کاغذ کنار هم سوار می کردم و به دور از نظارت پدرم از دیدن آنها لذت می بردم.

ولی کار برای آقای سید عطرچی تبریزی باعث شد که به تمبرهای خارجی نیز آشنا شوم و آن تمبرها را نیز که اغلب تصاویر پادشاهان خارجی را داشت در کنار تمبرهای ایرانی خود جا دهم .

سعی و کوشش من در جهت یافتن بر چسب ها و تمبرهای مورد نظر باعث تقویت دید و تیز بین و نکته بین شدن من شد و دقت من در کار جستجو بیشتر و موفقیت آمیز شد به طوری که روزی نبود که ده تا پانزده تکه بر چسب تحويل عطرچي ندهم و نیز موجب شد که از آن پس اطلاعات عمومی نسبتا خوبی نسبت به سایر کشورها به دست آورم.

 

اکنون حدود چهل و چهار سال از آن زمان می گذرد و دانش من در تمبر به میزانی است که می توانم به معاملات تمبرهای مختلف بپردازم و با معامله با خبره های تمبر سود در خور توجهی نیز داشته باشم .

از طرفی ، خود اکنون دارای مجموعه تمبرهای خارجی هستم که باعث دلگرمی من و پر شدن اوقات فراغت من شده است. از آنجا که در حال حاضر تخصص آکادمیک من در امر ارتباطات اجتماعی است.

امروزه با مطالعه در احوال گرد آورندگان تمبر و نیز بررسی موضوع تمبر که خود عاملی ارتباطي ست متوجه شده ام که موضوع تمبر و گرد آوری آن امری فراتر از تتبع و تنوع است .

تمبر و گرد آوری آن از نقطه نظر اجتماعی و اقتصادی

از بدو تاریخ بشر به اثبات رسیده است که انسان موجودی است گرد آورنده و این گرد آوری از گرد آوردن دانه و مایحتاج زندگی آغاز شده است و تا درجه تنوع و تتبع به پیش رفته و در دنیای امروز که انسان شهرنشین از گردآوردن دانه و غذا فارغ است

به گردآ وردن اشیاء دیگر پرداخته و از این طریق نیاز روانی خود را به گرد آوری پاسخ گفته است و آن را با گرد آوردن زینت آلات و عتیقه جات و سایر اشياء متنوع ، با به جلوه در آوردن و مرتب کردن آنها رفع می نماید.

میل انسان به تملک اشیاء نادر و علاقه وی به خود نمائي و تفاخر به داشتن اشیاء و لوازم منحصر به فرد و نیز تمایل وی به استفاده از اوقات فراغت خود برای حصول به نقطه ای از برتری که مالکیت وی نسبت به آن اشیاء باشد موجب شده است تا پدیده ای به نام مجموعه دارو به زبان بیگانه کلکسیونر به وجود آید.

حدود یک قرن و نیم از پیدایش پدیده ای به نام تمبر که در ادارات پست فروخته می شود و بابت کارمزد نامه رسان بر روی پاکت نامه الصاق می گردد، می گذرد.

در نتیجه این پیدایش برخی از افراد از همان ابتدا و برخی دیگر پس از مدت زمانی دیگر به فکر گرد آوری تمبرهای مصرف شده و مهر خورده و یا به ندرت مهر نخورده و مصرف نشده افتادند.

گروهی از مجوعه داران تمبر هستند که بسته به نوع علاقه خود به جمع آوری تمبرهای داخل کشور خود و یا تمبرهای خارجی و یا تواما می پردازند و برای بدست آوردن آن به دوستان و آشنایان سفارش می کنند و یا به محل هایی که بتوان آنها را خرید از جمله ادارات پست و مغازه های تمبر فروشی به طور مرتب سر می زنند.

 

 

مجموعه دار تمبر مجبور است برای دستیابی به برترین و بهترین تمبرها به دانش هایی دست یابد که برای کسب آن دانش ها نیز مجبور به مطالعه کتب و پرس وجو از این و آن است ، به علاوه به اطلاعات اولیه نیازمند است .

وی می بایست از تعلق هر تمبر به کشور مربوطه آگاه باشد- وی خود به خود به تاریخ کشور مربوط به تمبر نیز آگاهی می یابد.

از موقعیت جغرافیائی، نوع حکومت و شرایط اقتصادی اجتماعی آن کشور مطلع می گردد . بسته به منافع مادی وی در این راه و به علت بودن نفع مادی کم و یا زیاد ، میزان آگاهی وی نیز رشد می کند و بالا مي رود.

و به هر حال از فرد تمبر باز شخصیتی ساخته می شود که دارای اطلاعات و دانش بیشتری نسبت به سایرین در مورد کشورهای گوناگون از جمله کشور خودی است.

دامنه این اطلاعات در حد تاریخ باقی نمی ماند و بسته به شرایط، به اطلاعات وسیع سیاسی ، تاریخی، جغرافیائی، اقتصا دی اجتما عی، مردم شناسی و ملت شناسی گسترش می یابد.

بنابراین میل به گرد آوری تمبر موجب ارضاء سایر امیال و گسترش سایر اطلاعات و دانش شخص می گردد.

گرد آورنده تمبر به ناچار از واحد پول هر کشور را از ارزش و برابری آن پول با پول سایر کشورها نیز تا حدودی آگاه می گردد .

از طرف دیگر گرد آورنده متوجه می شود که کدام تمبر از هر کشور با مقایسه تمبر دیگری از این کشور دارای ارزش رقمی بیشتر است و با آشنایی با اجزاء پول هر کشور، رفته رفته به این تجربه دست می یابد که اکثر تمبرها با رقم درشت تر ، دارای ارزش به مراتب بیشتری نسبت به تمبرهای با ارقام ریزتراست .

گرد آورنده باز متوجه می گردد که تمبرهای با ارقام پولی برابر در هر کشور بسته به قدمت آن، هر چه قدیمی تر که باشند دارای ارزش بیشتری هستند، مگر در حالت های استثنائی ، که این حالات استثنائی را نیز به خاطر منافع مادی خود به حافظه می سپارد و موقع معاوضه تمبر با گرد آورندگان دیگر و یا موقع خرید و فروش از حافظه خود استمداد می جوید

و نیز تیزبینی گرد آورنده وی را به این امر هدایت گر می شود که بعضی تمبرها به صورت تک سری و برخی به صورت جفتی و یا سری های چند تایی با ارقام متفاوت و یا گاهی با ارقام یکسان و طرح و رنگ گوناگون منتشر می شوند

و این حالات را نیز به حافظه خود می سپارد و آنچه را که دارد از آنچه که ندارد مستثنی کرده و نسبت به تهیه کسری ها اقدام می کند .

تمبرهای سری دارای نشانه های مشترکی هستند که مجموعه داری با تدقيق بر روی تمبرها غالبا می تواند سری های مربوط به هم را از یکدیگر تميز داده و از هم جدا کند.

 


به طور کلی دو گونه تمبر در پست چاپ می شود .یک دسته سری پستی و دسته دیگر سری های یادگاری. در سری های پستی که در همه کشورها به جز مواردی که رژیم و یا حکومت و یا شخص اول آن کشور عوض می شود دارای ارزش مصرفی دایمی هست.

و غالبا تصویرشاه و یا بناهای تاریخی و یا مشاهیر هر کشور با ارقام ريز تا درشت بر روی آن مندرج است و معمولا از ارقام خیلی درشت تر تمبر با قطع بزرگ ترچاپ می گردد .


در سری های یادگاری که به مناسبت های گوناگون چاپ می شود. ارقام مشخص و معمول المصرفي درج می گردد و بسته به مورد از تک سری تا سری شش تایی و در حالات استثنائی بیشتر از شش قطعه چاپ می گردد.
هر تمبردار بعد از مدتی متوجه می شود که طراحی و رنگ پردازی تمبر در کشورهای گوناگون متفاوت است و سبک خاصی در هر کشور در این مورد حاکم است . و نیز بعضی کشورها دارای سبک و طرح شبيه به هم هستند و گویا از فرهنگ متفاوتی برخوردارند.

و نیز متوجه می گردد که در طول تاریخ طراحی و شکل پردازی در تمبرها روند تکاملی و گاه جهشی دارند و مانند نقاشی ، موسیقی کلاسیزم - رومانتیزم و مدرنیزم و .... را دارند و نیز در شیوه چاپ و استفاده از کاغذهای گوناگون در تمبر و نیز نقش درون خمیر کاغذ

طی دوران به شیوه های گوناگون تغییر ماهیت داده است ولی به طور کلی این تغییرات و دگرگونی ها به شکلی است که قدمت تمبر برای مجموعه دار آشکار می گردد و اکثرا در مقایسه چند تمبر از دوره های مختلف تاریخ هر کشورقدمت هر تمبر را نسبت به تمبر دیگر می توان حدس زد .


از آن جا که گرد آورنده تمبر سعی می کند از ارقام و اقلام گوناگون تمبر برای خود جمع آوری کند و اغلب تمبردارها در پی تمبرهای قدیمی ترند مجبور به استمداد از حافظه خود است و نیز چون اجبار دارد تمبرهای خود را تفکیک شده و منظم گرد آوری کند با تقویت حافظه و تمرکز و دقت خاص علاوه بر تکمیل مجموعه تمبر خود، به ناچار از خود موجودی منضبط، دقيق و حاضر از ذهن می سازد .

بنابر این کسی که در این راه قدم می گذارد. خود به خود به تقویت حافظه و تحصيل دید هنری می گردد که این خود وی را در زندگی اجتماعی موفق و راضی می گرداند و علاوه بر آن با دست یافتن به مجموعه ای که هر روز به علت تکمیل شدن و انجام کار انسانی بر روی آن ارزنده تر می شود.

در زندگی اقتصادی نیز فردی موفق ، قانع و راضی می شود. و تمکن مالی نیز از وی موجودی بی نیاز می سازد.

شناسایی مجموعه دار تمبر از چهره های ادبی ، هنری و تاریخی هر کشور و آشنایی وی با سالروزهای جهانی و سالگردهای داخلی نیز از جمله امتیازات یک فرد مجموعه دار تمبر با افراد عادی است.

 

و از آنجا که فرهنگ ادبی و هنری هر کشورخاص همان کشور است و این امر در کار طراحان تمبرهای هر کشور تاثیر به سزایی دارد و به سبک خاصی منجر می گردد.

در مقایسه تمبر هر کشور با تمبرهای سایر کشورها تفاوت های عمیقی از نظر نحوه طراحی ، شیوه رنگ آمیزی ، تلفيق هنر گرافیک با ساير اجزاء تمبر از جمله قطع و ابعاد و حاشیه مشاهده می شود که وجه تمایز تمبر هر کشور با سایر کشورها است .

بدین لحاظ یک فرد تمبر دار با سابقه ، اغلب با یک نگاه می تواند تشخیص دهد این تمبر متعلق به کدام کشور است و حتی اگر قبلا این تمبر را ندیده باشد، حدس وی درست از کار در می آید.

در مجموعه باوهای ذکر شده ، یک فرد تمبردار رفته رفته به مردم شناس - جامعه شناس - هنرشناس - اقتصاد دان و کاسب کار می تواند تبدیل شود.

که اغلب مجموعه دارهای حرفه ای از این گونه اند. امروز به آداب و سنن کشورهای گوناگون، قصه های کهن و فرهنگ باستان کشورها با شیوه هایی بدیع و با استفاده از هنر مینیاتور و کاریکاتور بر روی تمبرها منعکس می شود و این امر روش جدیدی را برای تبلیغات و معرفی کشورها بدست داده است و به طور کلی جهان را به کشور مربوطه متوجه ساخته و به فرهنگ آن کشور علاقه مند می کند.


به نظر نگارنده اگر آموزش و پرورش به تمبر به عنوان یک پدیده هنری - فرهنگی و قابل تعمق نگرشی مثبت داشته باشد ، می تواند تمبر شناسی و حتی مجموعه داری تمبر را ترغیب کرده و جز و دروس هنری مدارس راهنمایی قرار دهد و حتی در حد تخصصی در مدارس هنری نیز جز و دروس منظور دارد.

این امر موجب تقویت حافظه ،دقت رشد استعداد و شکوفایی هنری، و ارضاء حس کنجکاوی شاگردان می شود .

به علاوه شاگردان را به مسائل هنری، ادبی فرهنگی، تاریخی، .... کشورهای جهان آشنا می کند. مهمتر از همه افراد به جمع آوری و برقراری نظم و ترتیب علاقمند و آشنا می سازد که در نتیجه اولین اثر آن بها دادن به کار آمیخته با علاقه است و گر چه نتیجه سودمند این کار به فوریت مشهود نمی شود ولی در آینده ای نه چندان دور حاصل این اقدام مشهود خواهد بود.

مهمترین نتیجه این کار تقویت روحیه پیگیری و ایجاد مداومت و پشتکار در شاگرد است، این کار در اغلب کشورهای بزرگ توسط بزرگ ترهای خانواده با همکاری شرکت های بزرگ تمبر اعمال می گردد.

موسسه های بزرگی در جهان وجود دارند که با داشتن هزاران کارمند و نیز دارا بودن نمایندگی در کشورهای دیگر در زمینه تمبر فعالیت دارند. و امر جمع آوری و مجموعه داری تمبر را مشوق می شوند و روند آن را زیر نظر دارند.

این موسسات در جهت همگامی با رشد فرهنگی و هنری هر جامعه در زمینه تمبر به ناچا ر به امر واردات تمبر از سایر کشورها می پردازند. از طرفی گروه زیادی آبونمان در کشور خود و در سایر کشورهای جهان دارند که به طور مرتب به آنها تمبرهای روز و یا تمبرهای مورد تقاضا و نیاز آنان را ارسال می دارند .

 

این امر در اقتصاد آن کشورها نتیجه ای مثبت ، هر چند جزئی دارد و خواهد داشت . واردات و صادرات تمبر نوعی مبادله فرهنگی و هنری آرام میان اقوام و ملل گوناگون است که باعث نزدیکی ملت ها و تعیل فرهنگ ها و نیز غلبه برتر بر جهان بشری است.

انسان علاوه بر این که به تملک اشياء نادر و منحصر به فرد علاقه مند است همواره در رویا و آرزوی بدست آوردن و یافتن گنج است .

او به این واقعیت پی برده است که ثروت ، قدرت می آفریند و قدرت بقاء وي را ضامن می تواند بشود . و نیز انسان می خواهد اشياء منحصر به فرد را هم در تملک خود گیرد .
برخی تمبرهای نایاب و منحصر به فرد هستند که به چنگ آوردن آنها مانند حصول به گنج است .

هر مجموعه دار تمبر در آرزوی به دست آوردن چنین تمبرهایی است وی با هر خریدی که می کند، انتظار دارد که در میان آن خرید، تمبرهای فوق العاده گران قیمتی هم کشف کند. و این امید و آرزو و نیز تمایل وی به تکمیل مجموعه خود، وی را برای خریدهای بعدی مشتاق می سازد.

بارها دیده شده است که در جهان چنين تمبرهایی در حراج های بین المللی به مبالغ گزافی به فروش رفته است.

از بعض تمبرها یا به علت تیراژ تمبر در ابتدای چاپ و يا به علت این که از آن به صورت سالم و مهر نخورده به تعداد اندکی وجود دارد و یا به علت این که تمبردارای اشتباهات چاپی ارور است و به علت مهم تر این که مجموعه داران برای تکمیل مجموعه خود و برای تملک آن به رقابت می پردازند .

دارای ارزش زیادی است در نتیجه یافتن این تمبرها در میان تمبرهای مجموعه داران، وجوه زیادی را عاید کاشف آن می کند.

اقبال و بخت مجموعه دار و نیز دقت و تیز بینی وی و نیز آگاهی و اطلاعات هر چه وسيع تر به مسائل تمبر، وی را به بدست آوردن چنین تمبرهایی یاوری می کند. این موضوع این نتیجه را به دست می دهد که کنج تنها در عمق دریا و یا در وسط بیابان و کویر و در اعماق زمین و یا در میان پنهان نیست

و حتی آن را در شهر و در میان کاغذهای باطله و يا آلبوم تمبرهای متروکه و فراموش شده و یا در میان یک ورق تمبر صد تایی تازه چاپ شده که احتمالا یک یا چند عدد آن به دلایل گوناگون دارای اشتباه چاپی است، نیز می توان جستجو کرد و این بسته به دقت و هوشیاری مشاهده گراست که آن را دریابد و مشاهده گر هر چه دقیق تر و مطلع تر، دارایی بخت بیشتر برای یافتن چنین گنج هایی است.


شک نیست که در دنیای اقتصادی هر شیعی نادر و منحصر به فرد دارای طالبین بیشتری است و چون در این زمینه عرضه به مراتب کمتر از تقاضا است طالبان با تشنگی بیشتر بهای بالاتری به شیئی مورد علاقه خود می دهند و ارزش آن را بالاتر می برند.

بنابراین شیئی مربوطه نیز روز به روز ارزنده تر می شود و آن شخص که چنین اشیائی را دارد می تواند به صاحب گنج بودن خود امیدوار باشد .

 

نوشته: فریدون نوین فرح بخش

٢- کارت پستال های رسمی

کارت پستال روسی

۱۲۵۶-

در این سال یک نوع کارت پستال روسی با آرم و نوشته به زبان روسی که روی آن تمبر ۲ شاهی و نصفه یکشاهی از تمبرهای با تصویر ناصرالدینشاه و قاجار الصاق شده بود در معرض فروش به عموم قرار گرفت .
A.F.STAHL که در تاریخ اول آپریل ۱۸۷۶ از طرف ريدرر Riederer به رياست پست تبریز منصوب شده بود، این کارت پستال ها را که ادعا می کرد در اروپا تهیه شده و برای او به رايگان فرستاده اند، جهت کسب در آمد شخصی و فروش به یکی از تمبر فروش های سا کن وین درست کرد.

این کارت پستال ها در شهرهای تبریز، اردبیل، خوی، مراغه، ارومیه و دیلمقان مصرف شده از این کارت پستال به کشورهای اروپا و آمریکا پست شده. قطع کارت پستال۹۱ × ۱۲۸ میلیمتر می باشد.

ک۱ - کارت پستال روسی با تمبر ۲شاهی و نصفه یکشاهی سری اول تصویر ناصر الدینشاه

 

کارت پستال با نام ایران به زبان فرانسه و آرم دولتی شیر و خورشید .

۱۲۵۶-

کارت پستال جدید با نوشته روی آن به زبان فرانسه ، نام ایران، و علامت شیر و خورشید در این زمان منتشر شد. این کارت پستال ها در رنگ های سفید، کرم، نخودی، زرد، خاکستری و گلی وجود دارند . چاپ به رنگ سیاه.

ک ۲ - کارت پستال عکس شیر و خورشید .

از این کارت پستال با سورشارژها ی " Service "و "SERVICE " برای مصارف دولتی آماده شده بود .

سورشارژ در گوشه بالای سمت راست به رنگ سیاه زده شده.


آ- کارت به رنگ سفید سورشارژ Service
ب- کارت به رنگ کرم سورشارژ Service
ج- کارت به رنگ نخودی سورشارژ Service
د- کارت به رنگ زرد سورشارژ Service
ه- کارت به رنگ زرد سورشارژ وارو
و - کارت به رنگ خاکستری سورشارژ SERVICE
ز- کارت به رنگ گلی سورشارژ Service
ح- کارت به رنگ گلی سورشارژ وارو

 


ک ۳ - کارت پستال ساده با سورشارژ Service به رنگ سیاه.


کارت پستال سورشارژ ۵/ ۲

کارت به رنگ سفید سورشارژ Service


۱۲۵۷ -

با استفاده از کارت پستال ساده و الصاق تمبر ۲ شاهی و نصفه یکشاهی از سری تصویر ناصر الدینشاه قاجار که بر روی دو تمبر سور شارژ ۵/ ۲ به رنگ آبی زده شده منتشر شد. اندازه سورشارژ ۱۶× ۱۷میلیمتر می باشد .

نصفه تمبر یکشاهی به صورت های افقی، عمودی و گاهی مورب نیز بریده شده.

 

ک ۴ - کارت پستال تمبر ۲ شاهی و نصفه یکشاهی سورشارژ ۵ /۲ به رنگ آبی کارت به رنگ زمینه سفید.

 

آ - کارت به رنگ کرم

با استفاده از کارت ساده و الصاق تمبر ۵ شاهی نصفه و سورشارژ ۲/۵ به رنگ قرمز منتشر گردید.


. ک۵ - کارت پستال تمبر نصفه ۵ شاهی و سورشارژ ۲/۵ به رنگ قرمز ، کارت به رنگ سفید

آ- کارت به رنگ کرم

اولین کارت پستال رسمی

۱۲۵۷-

اولین کارت پستال رسمی از طرف اداره پست دولت ایران در این تاریخ در معرض استفاده عموم قرار گرفت. این کارت پستال هم زیاد مورد استقبال مردم قرار نگرفت و بیشتر خارجیان مقیم ایران آن را مصرف می کردند - در بسیاری موارد این کارت با اضافه تمبر برای مصرف خارج از کشور استفاده شده .

نرخ ۵ / ۲ شاهی کارت پستال برای مصرف داخل کشور در نظر گرفته شده بود.

 


ک۶ - کارت پستال ۵ / ۲ شاهی با تصویر ناصرالدينشا ه به رنگ سیاه و قرمز

آ- کادر قرمز دور تمبر دپلاسه
کارت پستال تصوير ناصر الدینشاه.

۱۲۷۲-

دو نوع کارت پستال در این زمان در چاپخانه آنشده و پسران هارلم (هلند) همراه با تمبرهای پستی با تصویر ناصرالدینشاه چاپ شد .

 

ک ۷ - ۲ شاهی سبز روی مقوای زرد کم رنگ
ک ۸ ۴- شاهی قرمز روی مقوای زرد کم رنگ در پشت تعدادی از کارت پستال ها تصاویر و یا منظر مختلف ایران چاپ شده از این کارت پستال ها به صورت جفت به هم چسبیده جهت استفاده گیرنده کارت و برگشت کارت ضمیمه آماده شده بود .

ک ۹ - ۲ شاهی + ۲ شاهی سبز، کارت اول سبز آبی و کا رت ضمیمه زرد کم رنگ
ک ۱۰ ۴- شاهی + ۴ شاهی قرمز، کارت اول گلی کم رنگ و کارت ضمیمه زرد کم رنگ
کارت پستال تصویر مظفرالدینشاه


۱۲۷۷-

با تغییر سلطنت ، کارت پستال های جدید روی مقوای زرد کم رنگ منتشر شد . اندازه ۹۳ ×۱۴۰


ک ۱۱- ۲ شاهی قهوه ای
ک ۱۲- ۵ شاهی قرمز
از کارت پستال های بالا جفت به هم چسبیده برای استفاده گیرنده جهت برگشت جواب آماده شده بود
ک ۱۳- ۲ شاهی + ۲ شاهی قهوه ای روی مقوای سبز آبی - کارت ضمیمه به رنگ زرد کم رنگ
ک ۱۴- ۵ شاهی + ۵ شاهی قرمز روی مقوای قرمز زرد- کارت ضمیمه به رنگ زرد کم رنگ

 

 

کارت پستال با سورشارژ نشاندار

۱۲۷۷-

هم زمان با انتشار تمبرهای سری مظفرالدینشاه با مهر مخصوص که به علت تغيير اجاره دار جدید پست انجام شد، کارت پستال های موجود هم به همین ترتیب با یک نوع مهر به رنگ بنفش سورشارژ شدند. این مهر کنار تمبر و روی کارت زده شده .


 

 


ک ۱۵- ۲ شاهی قهوه ای
ک ۱۶- ۵ شاهی قرمز
در پشت تعدادی از کارت پستال ها تصاویر و یا مناظر مختلف چاپ شده .
این مهر روی کارت پستال های به هم پیوسته نیز زده شده .


ک ۱۷- ۲ شاهی + ۲ شاهی قهوه ای
ک ۱۸- ۵ شاهی + ۵ شاهی قرمز
کارت پستال با سورشارژ PROVISOIRE 1319

۱۲۸۰-

با سور شارژ تمبرهای مظفرالدینشاه و با مهر PROVISOIRE 1319 کارت پستال های موجود هم با این مهر سورشارژ شدند

ک ۱۹- ۲ شاهی قهوه ای
ک ۲۰- ۵ شاهی قرمز
ک ۲۱- ۲ شاهی + ۲ شاهی قهوه ای
ک ۲۲- ۵ شاهی + ۵ شاهی قرمز
از کارت شماره ک ۱۶ با مهر
PROVISOIRE 1319 وجود دارد .

 

تغییر قیمت

۱۲۸۲-۸۳

به علت کمبود بعضی ارقام کارت پستال، کارت پستال های موجود را تغییر قیمت داده و برگ های بنفش و آبی سورشارژ نمودند.

 
 

ک ۲۳- شاهی به رنگ بنفش روی کارت ۵ شاهی قرمز
ک ۲۴- ۳ شاهی به رنگ آبی روی کارت ۵ شاهی قرمز
نرخ ۳ شاهی جهت مصرف پست داخل کشور در نظرگرفته شده بود .

سورشارژ پست دولت علیه ایران

۱۲۸۲

دراین تاریخ کارت پستال های موجود با مهر پست دولت علیه ایران به رنگ سیاه زیرعکس تمبر چاپ شده سور شارژ شدند .


ک ۲۵- ۲ شاهی قهوه ای روی مقوای زرد کم رنگ
ک ۲۶- ۵ شاهی قرمز روی مقوای زرد کم رنگ

 

از کارت پستال های فوق ساده و یا با عکس پشت کارت وجود دارد از کارت پستال های بالا جفت به هم چسبیده برای استفاده گیرنده جهت برگشت جواب آماده شده بود .
ک ۲۷- ۲ شاهی قهوه ای روی کارت سبز ، پشت زرد + ۲ شاهی قهوه ای روی کارت زرد پشت سبز.
ک ۲۸- ۵ شاهی قرمز روی کارت قرمز روشن ، پشت زرد + ۵ شاهی قرمز روی کارت زرد پشت قرمز کم رنگ .

تغییر قیمت


۱۲۸۹

به علت تغییر نرخ پست ، کلیه کارت پستال های موجود تغییر قیمت و سورشارژ شدند.


ک ۲۹-۲ روی کارت ۵ شاهی
ک ۳۰-۶ روی کارت ۵ شاهی

از ۲ نوع کارت پستال بالا ساده و عکس دار وجود دارد .

نرخ ۲ شاهی برای مصرف داخل و ۶ شاهی برای خارج از کشور در نظر گرفته شده بود .

تعداد ۱۶ کارت در هر برگ چاپ شده

 

تغییر قیمت

۱۲۹۱

با تغییر نرخ کارت پستال برای خارج از کشور ، کارت پستال شماره ۳۰ تغییر قیمت و سورشارژ شد

ک ۳۱- ۵ شاهی روی ۵ شاهی قرمز مقوای زرد از این کارت نوع ساده و عکس دار وجود دارد.

 

تغییر قیمت


۱۲۹۴

کارت پستال های موجود مجددا تغییر قیمت و به رنگ سیاه سورشارژ شدند

 


ک ۳۲ - ۲ روی ۶ شا هی روی کارت ۵ شاهی قرمز
ک ۳۳ - ۵ روی ۶ شاهی روی کارت ۵ شاهی قرمز
از دو نوع کارت بالا نوع ساده و عکس دار وجود دارد

کارت پستال نمونه

در سال ۱۳۸۹ و بعد چند قطعه کارت پستال به طور نمونه آماده شده بود.
آ - ۲ کارت از طرح شیر و خورشید که برای تمبرهای سال ۱۲۸۸ در نظر گرفته شده بود .
ب - ۳ کارت ارقام ۲ و ۵ شا هی با تصویراحمد شاه قاجار.


 

 

کارت پستال جدید

۱۲۹۲

در این تاریخ ۲ نوع کارت پستال جدید در هارلم در چاپخانه آنشده و پسران به چاپ رسید. فرخ ۲ شاهی برای و مصرف داخل با تاج و شیر و خورشید و نرخ ۵ شاهی جهت خارج از کشور با تصویر احمد شاه . اندازه کارت ها ۹۰×۱۴۰ میلیمتر

ک ۳۴ - ۲ شاهی سبز روی کارت سبز کم رنگ
ک ۳۵ - ۵ شاهی قرمز روی کارت زرد

 

کارت پستال جدید

۱۲۹۶

کارت پستال شماره ک ۳۵ تجدید چاپ و رنگ آن تغییر داده شد .
ک ۳۶ - ۵ شاهی قرمز روی مقوای عنابی روشن

 

تغییر قیمت

۱۲۹۸-۱۳۰۰

کارت پستال شماره ک ۳۶ تغییر قیمت و به رنگ سیاه سورشارژ شد.

 

ک ۳۷ - ۲ شاهی و تاریخ ۱۹۲۰ روی کارت عنابی
ک ۳۸ - ۲ شاهی و تاریخ ۱۹۲۲ روی کارت زرد

تغییر قیمت

۱۳۰۱

به علت تغییر نرخ پست کارت پستال های شماره ک ۳۴ و ۳۵ تغییر قیمت و به رنگ سیاه سورشارژ شدند.


ک ۳۹ - ۵ شاهی روی ۲ شاهی کارت سبز
آ - نوشته Ceahis به جای Chahis
ک ۴۰ - ۱۲شاهی روی ۵ شاهی کارت زرد

آ- سورشارژ دپلاسه
نوشته فارسی در ۲ اندازه ۱۰ /۵ و ۹ میلیمتر وجود دارد .


تغییر قیمت

۱۳۰۲

به علت کمبود کارت پستال با نرخ داخل کشور ، کارت پستال شما ره ک ۳۹ تغییر قیمت و بطور مورب به رنگ قرمز سورشارژ شد.

 


ک ۴۱ - ۲ شاهی روی ۵ شاهی روی ۲ شاهی
آ - نوشته Ceahis به جای Chais

کارت پستال با تصویراحمدشاه


۱۳۰۳

کارت پستال جدید با استفاده از تصویر احمدشاه که برای سری جاری در نظر گرفته شده بود ، در چاپخانه آنشده و پسران هارلم در اندازه ۹۰×۱۴۰ به چاپ رسید.


ک ۴۲ - ۲ شاهی قرمز قهوه ای روی مقوای سبز خاکستری
ک ۴۳ - ۱۲ شاهی قرمز نارنجی روی مقوای زرد

 

تغيير قيمت روی کارت شماره ۴۳

۱۳۰۴

ک ۴۴ - ۲ شاهی و تاریخ ۱۹۲۵ روی کارت ۱۲ شاهی شماره ک ۴۳

 

تغییر قیمت

۱۳۰۵

به علت تغییر نرخ پست خارج از کشور کارت شماره ۴۳ به رنگ سیاه سورشارژ شد.


ک ۴۵ - ۹ شاهی روی کارت ۱۲ شاهی قرمز نارنجی

*******************


از تاریخ ۱۳۰۸ شمسی کارت پستال های جدید با تصویر رضا شاه پهلوی منتشر شد، در شماره بعد به تفصيل شرح داده خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

داستان جالب و شنیدنی از تمبر هوائی امریکا با چاپ معکوس - قسمت سوم


The Inverted Jenny

ادامه شماره قبل....

رابی بهPercy McGraw Mann که نویسنده مقالات در Mekeel's بود تلگراف کرد و از او خواست که در این مورد در مجله اش شرحی بنویسد. هم چنین تلگرافی برای Mal . Ganserو Elliot Perry فرستاد. Ganser اکنون متوجه شد که چرا پست فيلا دلفيا برای ۲ ساعت فروش تمبر را متوقف کرده. این خبر انگیزه ای شد که به پست مرکزی سری بزند ولی کارمند پست گفت که تنها ۲ قطعه تکی باقیمانده.

Elliot Perry هم عازم شکار شد تا ۳ دفتر بزرگ پست نيويورك را در آن روز زیر پاگذارد. اما به او گفته شد که تنها چند قطعه از این تمبر باقی مانده و فقط در مقابل پاکت آدرس دار که بایستی تمبر چسبانده شود فروخته می شود. Perry هم چند پاکت همراه داشت که یکی از آنها را برای رابی پست کرد.

بعد ازظهر روز ۱۴ می، کارولین همسر رابی دختر ۱۳ ماهه اش را در Meridian Park Hill، دو چهار راه پائین تر از خیابان شانزدهم که آپارتمان آن ها آنجا بود گردش می داد. خیلی تعجب کرد که ساعت ۵ / ۵ هنوز شوهرش به منزل برنگشته .

کارولین به دیدن والدینش رفت. در مراجعت ۲ نفر را کنار آپارتمان منتظر دید که خودشان را بازرس اداره پست معرفی می کردند. در مورد رابی سوال کردند. به آن ها گفت که من هم منتظرش هستم. بازرسین بعد از مدتی رفتند . ساعت ۹ بود که رابی برگشت و جریان را تعریف کرد.

رابی به او گفت که از صاحب شرکت تقاضا کرده که برگ را در صندوق شرکت بگذارد ولی صاحب شركت به علت آمدن دو بازرس پست به شرکت قبول نکرده. نتیجتا برای ۳ ساعت در حالی که تمبر داخل کیف دستی اش بود در خیابان قدم می زده تا با استفاده از تاریکی شب به آپارتمان برگردد.

 

تمام خانواده ی رابی نگران بودند که چطور آن شب از تمبر نگهداری کنند. کارولین می گفت چراغ ها را خاموش کردیم، پرده کرکره ها را بستيم و كيف محتوی تمبر را زیر تشك نزديك پایمان گذاشتیم.

دو فکر در مغز رابی می گذشت. اول مقاومت در برابر بازرس های پست، و دوم اینکه احتمال دارد ۳ برگ دیگر هم از این تمبر وارو پیدا شود که باعث شکسته شدن قيمت شود. بهتر است هر چه زودتر این تمبر فروخته شود. البته در همان زمان در فکر قیمت بیشتر و به دست آوردن پول بیشتری برای این تمبر بود. در هر صورت قیمت پیشنهادی ۵۰۰ دلاری کلمن اصلا مناسب نبود.

اول وقت روز چهارشنبه ۱۵ می رابی نامه ای به Elliot Perry تمبر فروش معروف نیویورکی نوشت. با مزمون این که آیا تلگراف او را دریافت کرده و علاقمند به خرید این برگ هست؟ اما در ساعت ۱۱ شب همان روز Perry به رابی تلفن کرد و از او خواست که تمبر را ببیند و قیمت او را هم بداند.

روز چهارشنبه پاسخی هم از Percy Mann در مقابل تلگراف خود دریافت کرد، با این مضمون که او روز بعد به واشینگتن خواهد آمد.

وقتی که Mann برگ Jenny وارو را بازرسی کرد مبلغ ۰۰۰ / ۱۰ دلار برای آن پیشنهاد کرد. رابی در جواب گفت چون عازم نيويورك است چنانچه در آنجا مبلغ دیگری به او پیشنهاد شود تلفنی یا تلگرافی به او اطلاع خواهد داد.

رابی روز جمعه ۱۷ می، با قطار عازم نیویورك شد و ساعت ۹ شب به نیویورک رسید. Percy Doane فروشنده و حراج کننده تمبر و خود Elliot Perry در هتل منتظر او بودند. که می خواستند برگ تمبر وارو را ببینند و در مورد مبلغ پیشنهادی بدانند. رابی به آنها گفت که Percy Mann مبلغ ۰۰۰ / ۱۰ دلار به او پیشنهاد داده است.

روز شنبه صبح زود تصمیم گرفت که علاقمند دیگری را برای خرید برگ تمبر وارو پیدا کند. به دفتر میلیونر معروف و كلكسيونر تمبر کلنل گرین، (Col. E. H. R. Green) که در شماره ۱۱۱ خیابان برودوی بود رفت. در این چند روز گرین در نظر داشت که برگ تمبر را بخرد اما نه از شخص رابی.

وقتی که رابی مراجعه کرد، گرين خارج از شهر بود و نتوانست او را ببیند. رابی بعد به شركت استانلی گیبونز، واقع در شماره ۱۹۸ خیابان برودوی رفت این شرکت به وسیله ی Eustace B. Power اداره می شد.

این شخص غلط انداز خوبی بود. پیشنهاد او مبلغ ۲۵۰ دلار برای تمام برگ تمبر ۲۴ سنتی که از نظر او آشغال ترین تمبر قرنه! هم چنین می گفت که همین الان ۳ برگ دیگر از این تمبر را سراغ داره و مشغول معامله ی آن هاست ! پس چطور تا حالا آنها را نخریده ؟

 

 

رابی به سراغ شرکت اسکات هم رفت. ولی آنها فقط می خواستند برگ از طریق حراج و پرداخت کمیسیون به آنها به فروش برسانند. رابی تعریف میکند: وقتی به هتل برگشتم، آقای John J. Klemann از شرکت تمبر Nassau را منتظر خود دیدم.

او پس از دیدن برگ تمبر پیشنهاد ۲۵۰۰ دلار داد. وقتی به او گفتم که پیشنهاد ۰۰۰ / ۱۰ دلار را رد کردم، گفت که من دیوانه ام و هر کسی هم این قیمت را داده هم حتما دیوانه است.

همان شب رابی به Percy Mann در فيلا دلفيا تلفن کرد که روز بعد به واشینگتن مراجعت خواهد کرد. وی پیشنهاد ۰۰۰ / ۱۰ دلاری او را رد کرد و گفت تصمیم گرفته که فعلا از فروش تمبر صرف نظر کند.

Mann از او خواست که در فيلا دلفيا همدیگر را ببینند و بیشتر در این مورد صحبت کنند. در ۱۹ میMann در ایستگاه راه آهن فيلادلفيا منتظر رابی بود و او را به منزل Eugen Klein مهمترین تمبر فروش شهر برد.

این تمبر شناس امریکا همراه با Eustace Power, Percy Doane, John J . Klemann و چند نفر دیگر در کمیته اجرایی اولین نمایشگاه بین المللی ۱۹۱۳ نیویورك خدمت می کردند. Klein برگ را بازرسی کرد و قیمت رابی را پرسید.

رابی گفت که او کمتر از ۰۰۰/ ۱۵ دلار قبول نمی کند. چطور به این رقم رسیده بود مشخص نیست. Klein با Mann مشاوره کرد و تا ساعت ۳ بعد از ظهر روز بعد از رابی وقت خواست تا روی آن فکر کند. رابی قبول کرد و عازم منزل خود در واشینگتن شد.

رابی در منزل بود که هامیلتون كلمن به او تلفن زد. او پیشنهاد خرید ۰۰۰/ ۱۸ دلار را داد. رابی به او گفت که به آقای Klein تا ساعت ۳ بعد از ظهر مهلت داده و اگر او تا آن ساعت معامله را انجام نداد مجددا با كلمن تماس خواهد گرفت.

بالاخره کمی قبل از وقت مقرر از طرف Klein تلفن شد که او حاضر است برگ را در قیمت توافق شده بخرد و رابی می تواند هر چه زودتر آن را به او برساند.

رابی همراه پدر زنش عازم فیلادلفیا شد. به خاطر رد گم کردن تمبر را در جعبه کفش گذاشتند و پدر زن آن را به دست گرفت در حالی که رابی یک کیف خالی را حمل می کرد.

درست سر ظهر برگ تمبر در مقابل دریافت چك تضمین شده بانکی به مبلغ ۰۰۰ / ۱۵ دلار تسليم Klein شد. ۹۷۶/ ۱۴ دلار سود این معامله بود.

 


Eugene Klein از فيلادلفيا، بيش از ۳ دهه در دایره تمبر شناسی آمریكا دارای نقش مهمی بود. وی متولد مجارستان بود. گفته می شد که به زبان های عبری، عربی، ترکی و فارسی هم تسلط داشت به اضافه نیم دو جین زبان های دیگر.

او برگ Jenny وارو را برای کلنل Green که در آن زمان در تگزاس بود خريد و به قیمت ۰۰۰ / ۲۰ دلار فروخت. Green تعدادی از تمبرها را در قطعات تکی ، جفتی و بلوك برای خود نگهداشت و بقیه را در اختیار Klein قرار داد که به افراد علاقمند بفروشد.

تمبرهای با دندانه مرتب از قرار هر قطعه ۲۵۰ دلار و آن ها که دندانه صاف شده داشتند را ۱۷۵ دلار قیمت گذاری شد.

از فروش هر تمبر ۲۵ دلار به عنوان کمیسیون نصیب Klein می شد. پس از فروش ۱۰ قطعه قيمت تمبرها به ۳۵۰ دلار برای هر قطعه افزایش پیدا کرد و مجددا ۱۰ قطعه فروخته شد.

در مصاحبه ای Klein می گوید: عاقبت من و Percy Mann و Joseph Steinmetz قرار شد سود را با هم تقسیم کنیم Steinmetz گفت Klein بایستی نصف سود را داشته باشد چون که زمان خرید پول را او داده و ما پولی در این معامله نگذاردیم.

 

Perry Mann سه قطعه به قیمت معمولی برای خود برداشت و Steinmetz هم یک جفت برداشت که ۱۰ سال بعد آن ها را از هم جدا کرد. یکی از آن ها را به کلکسیونر دیگری فروخت و با پول آن يك پيانوی بزرگ برای زنش خرید. در شهر Germantown گفته شد که این پیانو از یك قطعه تمبر کوچك بدست آمده.

فروش تکی تمبر Jenny وارو وارد مرحله جدیدی شد و به تدریج قیمت آن افزایش یافت. در می۱۹۲۰ به قیمت ۶۷۵ دلار، می ۱۹۲۴ به ۷۵۰ دلار، در ۱۹۲۸ به ۰۰۰/ ۱ دلار و در ۱۹۲۹ به ۲/۳۰۰ دلار ترقی کرد.

به نظر می رسد به استثنای یک بلوک چهارتایی که شخص Green خریدار اصلی برگ برای خود نگه داشته بود، ۵ بلوك دیگر نیز وجود داشته باشد. اولین بلوك چهارتایی در کلکسیون آرتور هيند قرار داشت و پس از فوتش به قیمت ۱۲/۱۰۰ دلار به وسیله Hugh M. Clark از شرکت اسکات خریداری شد.

 

 

بلوك دوم به Edgar Palmer تعلق داشت که همسرش پس از فوتش آن را به دانشگاه Princeton اهدا کرد. بلوک بعدی در ۱۹۳۳ به وسیله Philipward به Emil Bruechi فروخته شد. وی تمبر فروشی بود از نیویورک. آن را به قیمت ۰۰۰/ ۱۲ دلار خرید و مجددا به شخص دیگر به قیمت ۰۰۰/ ۱۵ دلار فروخت (همین قیمت را ویلیام رابی ۱۵ سال قبل برای تمام برگ کامل ۱۰۰ عدد گرفته بود)

در ۱۹۳۶ بلوك چهار تایی که قبلا متعلق به آرتور هیند بود به خانم Ethel Stewart به قیمت ۱۶/۰۰۰ دلار فروخته شد. در همان زمان تمبر تکی آن به ۲۰۰/ ۳ دلار معامله شد و گفته می شد که تمبر تکی دیگری به قیمت ۲۵۰ /۴ دلار فروخته شد.

۶ سال از زمان فوت کلنل گرین در ۱۹۳۶ می گذشت که آن پارتی از کلکسیون او به فروش گذارده شد. حراج های مهم در امریکا و اروپا علاقمند به فروش کلکسیون بودند. خانم سیلویا گرین ویلکس Sylvia Green Wilks خواهر کلنل گرین، عجله ای برای فروش نداشت. ترجیح می داد صبر کند تا وضع جنگ در اروپا روشن شود و تاثیر آن را در بازار تمبر کم شود.

بالاخره اواخر جنگ بود که کلکسیون تمبرهای امریکای او به حراج رفت. برای تمبرهای گرین ۰۰۰ /۸۰۰ / ۱ دلار بدست آمد، در برابر ۰۰۰ / ۲۰۰ / ۱ دلاری که قبلا برای آن پرداخت شده بود. حدودا ۰۰۰/ ۵۰ قطعه ی آن مجموعه فروخته شد، تقریبا دو برابر کلکسیون هایی که قبل از آن به حراج آمده بود.

۴۱ قطعه تمبر Jenny وارو در مجموعه او بود که ۲۰ قطعه آن در بلوک های چهارتایی بودند. با ورود این تعداد Jenny به بازار تمبر در یك مدت کوتاه، پیش بینی می شد قیمت شکسته شود. بالاترین قیمت فروش شده برای تمبر تکی ۳/۳۰۰ دلار و کمترین قیمت به خاطر نامرغوب بودن تمبر ۱۵۰ / ۱ دلار بود.

۴ قطعه بلوک چهارتایی که در حراج تاریخ ۱۳ نوامبر ۱۹۴۴ فروخته شد تماما به وسیله ی Souren تمبر فروش ساکن نيويورك خریده شد ، تلفظ نام Souren Yuhannessiantz مشکل بود ، او نام سورن را برای شرکت خود انتخاب کرد.

او در ارمنستان به دنیا آمده بود. فرزند يك تاجر بود و در زمان انقلاب بلشویکی در يك گاری که الاغی آن را می کشید. در حالی که کلکسیون ساعت های قدیمی خود را زیر یونجه ها مخفی کرده بود، توانست از شوروی فرار کند.

او در نیویورك با فروش ساعت هایش كار خرید و فروش تمبر را در محل مجلل و زرق و برق داری که درست کرده بود شروع کرد. او دستگاه ذره بینی قوی و دقیقی برای تشخیص تمبرها و تغييراتی که در آن ها داده می شد ابداء کرد که در بسیاری موارد مورد استقبال مقامات دولتی هم قرار گرفت.

 

 

اولین قطعه ی هشت عددی که به حراج گذارده شد، به قیمت ۰۰۰/ ۲۷ دلار نصیب سورن شد، او تمبر را برای Amos Eno of Princeton از نیوجرسی خرید. ۳ بلوك باقيمانده تا سال ۱۹۴۶ برای فروش پیشنهاد نشد. در همین سال بلوک بسیار عالی که از هر لحاظ مرتب بود به قیمت ۰۰۰ / ۲۲ به سورن فروخته شد.

بلوک قسمت گوشه پائین سمت چپ ورق با کاغذ در دو طرفه و حروف اول اسم فیلم ساز به ۱۷۰۰۰ دلار فروخته شد • بلوك سوم که از طريق افقی به دو جفت تقسیم شده و مجددا به هم وصل شده به قيمت ۱۲۷۵۰ دلار رفت.

٣ بلوك تماما از طرف سورن خریداری شد. کل ۴۱ قطعه Jenny وارو از کلکسیون گرین به ۴۷۵ /۱۰۸ دلار فروخته شد، ۵۸ قطعه قبلی هم که در زمان حیات گرین به وسیله Eugen Klein به قیمت های مختلف فروخته شده بود.

در ۱۹۵۸ شرکت برادران Weill يك قطعه تمبر Jenny واروی بی چسب را به تقاضای Franklin Burns به موزه Smithsonian واشینگتن هدیه کرد.

این تمبر در حال حاضردر موزه تاریخ ملی آمریکا در سالن مخصوص تمبر و کلکسیون های اهدایی برای دیدن عموم گذارده شده، گرین يک قطعه از این تمبرها را در داخل محفظه به صورت گلوبند برای همسرش Mabel Greer درست کرده بود •

در ۳۰ جولی ۱۹۵۹ در حراج بزرگ John A . Fox برای خرید یك قطعه تکی Jenny ، بین ۷ تمبر فروش رقابت شدیدی ایجاد شد که بالاخره Weil مبلغ ۶۱۰۰ دلار برای آن پرداخت. دسامبر آن سال قطعه دیگری به قیمت ۴۰۰ / ۶ دلار و در دسامبر ۱۹۶۰ در حراج هارمر به ۲۰۰ /۹ دلار و در اکتبر ۱۹۶۴ در حراج Siegel به تمبر فروش دیگری به نام Ezra Cole به مبلغ ۱۰۵۰۰ دلار فروخته شد.

قطعه دیگر را برادران Weill به قيمت ۵۰۰ / ۱۵ دلار خریدند. ۳سال بعد در مارچ ۱۹۶۹ همین شرکت قطعه دیگر را به قیمت ۰۰۰ / ۱۸ دلار خرید. متعاقبا قطعه بعدی به قیمت ۰۰۰ ۲۷ دلار فروش رفت. در ماه می همان سال به ۰۰۰ / ۳۱ دلار و به همین ترتیب در سال های بعد قیمت این تمبر باز هم قوس صعودی داشت. تا این که در مارچ ۱۹۷۶ يك قطعه ی آن به ۵۰۰ / ۴۷ دلار معامله شد.

در سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ ، ۴ بلوك خریداری شده سورن که قبل از فوتش فروخته بود به دست شرکت Weill افتاد. در حراج سال ۱۹۶۹ Siegel بلوك چهارتایی آن به قيمت ۰۰۰ / ۱۱۵ دلار فروخت. در ۲۲ می ۱۹۸۶ در نمایشگاه بین المللی تمبر AMERIPEX کل ۶ بلوك به وسيله شرکت برادران Weill به نمایش گذارده شد. در صورتی که ۲ بلوك آن را از دو كلكسيونر قرض گرفته بودند.

در ۲۷ آگوست ۱۹۷۷ قطعه شماره ۶۹ تمبر Jenny وارو در حراج Siegel به ۵۰۰ / ۶۲ دلار فروخته شد و در اپریل ۱۹۷۸ قطعه شماره ۴۷ به ۵۰۰/ ۷۲ دلار و در ۳۰ نوامبر ۱۹۷۸ تمبر تکی شماره ۳۹ به رقم ۰۰۰ / ۱۰۰دلار رسید.

 

در اپریل ۱۹۷۹ در حراج Siegel قطعه شماره ۴۷ به Irwin Weinberg به قيمت ۰۰۰ /۱۳۰ دلار فروخته شد. در اپریل ۱۹۸۰ قطعه شماره ۹۶ به ۵۰۰/ ۱۳۷ دلار از طریق Siegel فروخته شد.

در اپریل ۱۹۸۱ قطعه شماره ۵۷ به مبلغ ۱۷۶/۰۰۰ دلار و در ۲۴ اپریل ۱۹۸۲ قطعه تکی شماره ۷۷ به ۰۰۰ / ۱۹۸ دلار به یک نفر كلكسيونر ناشناس داده شد و در همان شب در همان حراج تمبر ۱۵ سنت سری عکس ۱۸۶۹ وسط وارو به همين قيمت ۰۰۰/ ۱۹۸ دلار فروخته شد.

در ۱۹۷۶ دانشگاه Princeton که بلوك اهدائی خانم Edgar Palmner را دریافت کرده بود اعلان کرد که بلوك چهارتایی را برای فروش می گذارد. بلوك در ۸ ژوئن ۱۹۷۶ به وسیله هارمر نيويورك به حراج رفت. برادران Weill با قیمت۱۷۰/۰۰۰ دلار برنده شدند، پس از آن که Irwin Weinberg در مبلغ ۰۰۰ / ۱۶۰ دلار توقف کرد.

Weill می گفت این بلوک تمبر تنها بلوکی است که ما نداريم. ( تا آن تاریخ کسی از بلوك ششم متعلق به Ward Bruechi اطلاع نداشت ) خریدار دوم Myron Kaller بود که برای ۹ نفر دکتر ساکن فلوريدا و خانم بیوه ای از پالم بیچ پیشنهاد ۰۰۰ / ۲۱۰ دلار را به Weill داد. برادران Weill که کلا از این که تمبری را برای سرمایه گذاری بفروشند اکراه داشتند، قسمت فروش خصوصی هارمر را به عنوان خریدار انتخاب کردند.
هارمر مبلغ %۵ کمیسیون برای این معامله تقاضا کرد. نتیجتا مبلغ ۰۰۰ / ۳۰ دلار سود در مدت کمتر از یک سال نصيب برادران Weill شد. سود بسیار بیشتری در تابستان ۱۹۷۹ به دست آمد.

 

ادامه در شماره بعد ...

 

 

 

 

 

 

 


     

فروشگاه تمبر نوین فرح بخش - تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از چهارراه امیر اکرم - جنب بانک اقتصاد نوین - پلاک 1399

تلفن: 66400246-021  | نمابر: 66482814-021 | پست الکترونیکf_n_farahbakhsh@yahoo.com :

هر گونه استفاده تجاری و بازرگانی از این سایت ممنوع بوده و قابل پیگرد قانونی است. استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

Novin Farahbakhsh, Stamp Exhibition, Banknote, Farahbakhsh, Stamps, Collection, Stamp Store, Stamps Shop, Philately, Stamp, Stamps of Iran, Iranian Banknote, Iran Stamp, Banknotes of Iran, Stamps Catalogue, Stamps Catalogue of Iran, Banknote Catalogue of Iran, Banknote Catalogue

فرح بخش, تمبرفرحبخش، مسعود نوین فرح بخش، تاریخ تمبر، کلکسیون تمبر، مجموعه داری تمبر، اسکناس قدیمی، تمبر قدیمی، تمبر ایران، اسکناس و تمبر پهلوی و جمهوری قاجار، اطلاعات تمبر, راهنمای نگهداری تمبر، راهنمای تمبر، فریدون نوین فرحبخش، تمبر، قيمت تمبر، آلبوم تمبر، کتاب اسکناس، کتاب تمبر، فروش تمبر، خرید تمبر، فروشگاه تمبر، خرید اوراق مصورتمبر، تمبرهای اولیه ایران، آلبوم تمبر، آلبوم اسکناس، خرید اوراق مصور اسکناس، آلبوم سکه، کتاب سکه های ایران، مجموعه کارت پستال های رسمی، کلکسیونرهای برتر تمبرایران، پکیج تمبر، تاریخچه موسسه تمبر نوین فرح بخش، اخبار جدید تمبر، اولین مجله تمبر ایران، اولین نمایشگاه تمبر خاور میانه، تاریخچه انتشار آلبوم و اوراق مصور تمبر، پدر تمبر ایران، تمبر، نوین فرحبخش, نوین فرح بخش، خرید هدیه، سکه، لیوان هایی با تصاویر اسکناس و تمبر